Share
Go down
avatar

Liczba postów : 207
Zobacz profil autorahttp://aegyo.forumpolish.com

Korea Południowa - fakty

on Pon Paź 02, 2017 6:59 pm


Stolica: Seul
Ustrój polityczny: demokratyczny
Typ państwa: republika prezydencka
Głowa państwa: prezydent Moon Jae-in
Szef rządu: premier Lee Nak-yeon
Jednostka monetarna: 1 won południowokoreański = 100 dzonów (KRW)
Religia dominująca: brak wyznania (46,4%)
Strefa czasowa: UTC +9

Ukształtowanie powierzchni

Korea Południowa jest krajem górzysto-wyżynnym. We wschodniej części, wzdłuż wybrzeża Morza Wschodniego (Morze Japońskie), ciągną się Góry Wschodniokoreańskie, rozcięte dolinami rzek na kilka pasm górskich: Góry Diamentowe (Sorak-san, 1708 m) na granicy z Koreą Północną oraz Gyeongsang i Sobaek (Cziri-san, 1915 m), rozdzielone niziną rzeki Naktong-gang. W zachodniej części aluwialna nizina nad Morzem Żółtym z izolowanymi wzniesieniami o wysokości 700–800 m. Wybrzeże Morza Wschodniego (Morze Japońskie) wyrównane, Morza Żółtego – riasowe z licznymi zatokami, półwyspami i przybrzeżnymi wyspami, największa Czedżu (wysokość do 1950 m – wulkan Halla-san, najwyższy szczyt kraju) w Cieśninie Koreańskiej.

Klimat

Klimat jest monsunowy, w północnej i środkowej części umiarkowany ciepły, w południowej – podzwrotnikowy. Średnia temperatura w styczniu od –4 °C na północy do 2–4 °C na południu, w lipcu odpowiednio od 21 °C do 25–27 °C. Średnia roczna suma opadów od 1000 mm na nizinach do 1500 mm w górach. Pora opadowa czerwiec–wrzesień (ciepły, wilgotny monsun znad Oceanu Spokojnego). Późnym latem do wybrzeży Korei Południowej docierają tajfuny.

Rzeki

Gęsta sieć krótkich, górskich rzek, wykorzystanych głównie do nawadniania. Główne rzeki: Naktong-gang (długość 512 km) uchodzi do Cieśniny Koreańskiej, Han-gang (długość 488 km) – do Morza Żółtego. Na rzekach występują progi i wodospady.

Flora, ochrona przyrody, gleby

Lasy zajmują 66% powierzchni kraju. Na północy lasy zrzucające liście na zimę, z dębami, lipą amurską, klonami i sosną, na południu lasy zimozielone z wiecznie zielonymi dębami, kameliami i podszyciem z bambusów. Wysoko w górach tajga jodłowa.


Źródła tematu:
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Korea_Po%C5%82udniowa


Ostatnio zmieniony przez Admin dnia Pon Paź 02, 2017 7:09 pm, w całości zmieniany 2 razy
avatar

Liczba postów : 207
Zobacz profil autorahttp://aegyo.forumpolish.com

Re: Korea Południowa - fakty

on Pon Paź 02, 2017 7:00 pm
Polityka oświatowa

Obecny system szkolnictwa oparty jest na schemacie 6-3-3-4, na który składają się: 6 lat obowiązkowej nauki w szkole podstawowej dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat, 3 lata nauki w gimnazjum dla dzieci w wieku 12 do 14 lat, oraz 3 lata nauki w szkołach średnich dla młodzieży w wieku od 15 d 17 lat. Ponadto młodzież może kontynuować naukę na uniwersytetach przez kolejne 4 lata albo w cztero-, trzy- lub dwuletnich kolegiach.
Szkoły średnie podzielone są na dwie kategorie: licea ogólnokształcące oraz technika. W liceach ogólnokształcących naucza się różnorodnych przedmiotów z zakresu nauk humanistycznych, nauk społecznych oraz nauk przyrodniczych. Wśród nich znajdują się także sztuki piękne, wychowanie fizyczne i języki obce. Technika natomiast koncentrują się na szkoleniu umiejętności praktycznych w takich dziedzinach jak informatyka, księgowość, mechanika, rzemiosło, rolnictwo i gospodarka morska.
Do szkół wyższych zalicza się kolegia zawodowe oraz czteroletnie kolegia i uniwersytety. Młodzież ma prawo wybierać między dwu-, trzy- i czteroletnimi studiami wyższymi zgodnie ze swoimi aspiracjami i indywidualnymi możliwościami. Kandydaci podczas egzaminów wstępnych muszą wykazać się doskonałym przygotowaniem, jako że konkurencja jest ogromna.
Istnieją także szkoły specjalne dające dzieciom głuchym, niewidomym i z innymi ograniczeniami możliwość zdobycia wykształcenia podstawowego i gimnazjalnego. Nauczanie początkowe prowadzone jest w przedszkolach.

Źródło tematu:
1. http://korea-online.pl/pl/artykul/3/edukacja.html
Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach